STANOWISKO ZG KLRwP W/S OPIEKI KOORDYNOWANEJ
- 01 października 2022
- Stanowiska
Lekarze rodzinni jako profesjonaliści podstawowej opieki zdrowotnej są przygotowani do merytorycznego koordynowania opieki zdrowotnej nad pacjentem. Zapisy o koordynacji opieki są zawarte w Ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz.U.2021 poz. 1050) i środowisko podstawowej opieki zdrowotnej nie neguje tych zapisów.
Lekarze, menedżerowie podstawowej opieki zdrowotnej, nie mogą i nie powinni być obciążani znajdowaniem kadr i organizacją specjalistycznej opieki w sytuacji, w której podmioty odpowiedzialne za tę organizację nie zapewniają wystarczającej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, satysfakcjonującej pacjentów.
Nie jest to możliwe również z uwagi na to, że środki finansowe przeznaczone na opiekę koordynowaną są zaniżone nie tylko w zakresie diagnostyki czy pracy lekarzy kardiologów, diabetologów, pulmonologów i endokrynologów, ale także w zakresie pracy lekarza rodzinnego oraz pozostałego personelu POZ oraz pracy administracyjnej.
Kolejną sprawą, która budzi opór i sprzeciw w ocenie całego środowiska POZ jest sposób wdrażania tak istotnej zmiany funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Przedstawianie kluczowych faktów finansowych i organizacyjnych na dwa tygodnie przed wejściem w życie zapisów o opiece koordynowanej jest nie do zaakceptowania.
Podtrzymujemy zgłaszane wcześniej argumenty, że obecnie wdrażana opieka koordynowana doprowadzi do nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych i wzmocni funkcjonowanie dużych korporacji kapitałowych w dużych miastach kosztem poradni w małych miejscowościach i wsiach oraz doprowadzi do "POZ dwóch prędkości". Pacjenci z obszarów wiejskich zawsze mieli utrudniony dostęp do świadczeń, a w ten sposób wdrażana reforma pogłębi już istniejące nierówności.
Podsumowując: koordynacja opieki - tak, organizacja ambulatoryjnych konsultacji specjalistycznych - nie.
Zarząd Główny
Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce