STANOWISKO ZG KLRwP W/S LEKARSKIEGO OBOWIĄZKU OKREŚLANIA REFUNDACJI LEKÓW

Zarząd Główny Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce z zadowoleniem przyjął, przekazaną przez Ministra Zdrowia Pana Adama Niedzielskiego, informację o utworzeniu zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie innych niż obecne rozwiązań w zakresie refundacji leków. Obecne rozwiązania są dużym obciążeniem administracyjnym dla lekarzy, a ich zasady są niespójne i niezrozumiałe zarówno dla personelu medyczne jak i pacjentów. Przyczyniają się do marnotrawienia czasu w POZ, który jest jednym z deficytowych zasobów tego poziomu opieki. Co gorsze, powodują pogorszenie relacji z pacjentem i jego utratę zaufania do lekarza, w sytuacji kiedy lekarz nie może przepisać leku ze zniżką. Dodatkowo wywołują zagrożenia karami administracyjnymi dla lekarzy zlecających farmakoterapię. 

Lekarz nie może  być obciążany odpowiedzialnością finansową za ordynowane leki. Obecnie prawo do refundacji leków przysługuje  pacjentowi  i związane jest z chorobami. Wszelkie rozliczenia finansowe powinny być dokonywane przez  dysponenta środków finansowych, bez angażowania lekarza ordynującego leki. Lekarz w swoim postępowaniu powinien kierować się przede wszystkim najlepszym dobrem chorego, w oparciu o aktualną wiedzę medyczną, bez osobistego ryzyka związanego z przepisywanym  leczeniem.

Zdjęcie z lekarzy uciążliwego i czasochłonnego obowiązku oraz odpowiedzialności finansowej  jest postulowane przez nasze środowisko  od wielu lat. Wciąż rosnące obowiązki biurokratyczne w sposób istotny utrudniają proces leczenia i zmniejszają koncentrację lekarzy na problemach klinicznych pacjenta. 

Regularnie ujawniane sprawy lekarzy obciążanych wysokimi karami finansowymi wynikającymi z nieprawidłowego określania poziomu refundacji są przykładem wadliwego działania systemu i wymagają pilnych zmian. 

W imieniu Zarządu Głównego 
Agnieszka Jankowska-Zduńczyk
Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce