STANOWISKO ZG KLRwP W/S DYSTRYBUCJI LEKU MOLNUPIRAWIR
- 29 stycznia 2022
- Stanowiska
Zarząd Główny Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wnioskuje o zmianę systemu dystrybucji leku molnupirawir przeznaczonego do leczenia ambulatoryjnego COVID-19 z systemu opartego o dystrybucję z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na dystrybucję do aptek. Lek powinien być wydawany po zleceniu go przez lekarza POZ, według ściśle określonych kryteriów jego stosowania u pacjentów z COVID-19.
Lekarze rodzinni wyrażają duże zadowolenie z faktu, że pojawił się powszechnie oczekiwany lek przeciwwirusowy do stosowania ambulatoryjnego. Daje to nam nowe możliwości leczenia COVID-19 w określonych grupach ryzyka, gdy nie jest wskazana hospitalizacja. Ponieważ istotne jest podanie leku na wczesnym etapie choroby to właśnie lekarze rodzinni powinni decydować o jego zastosowaniu, ponieważ pacjenci z COVID-19 nie wymagający hospitalizacji pozostają pod ich opieką.
Świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej nie mają natomiast możliwości organizacyjnych do podjęcia działalności związanej z dystrybucją leków. Obrót detaliczny produktami leczniczymi, zgodnie z prawem, prowadzą w Polsce apteki ogólnodostępne i punkty apteczne. Obarczanie świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej kolejnym nowym zadaniem, w obecnej bardzo trudnej sytuacji jest złym rozwiązaniem.
Ponadto w warunkach ograniczonej dostępności leku wskazanie jako dystrybutora leku lekarza rodzinnego szkodzi bardzo ważnej relacji lekarz – pacjent, rodzi niepotrzebne, szkodliwe dla obu stron konflikty i dylematy moralno-etyczne.
Z poważaniem,
Agnieszka Jankowska-Zduńczyk
Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce
Załączniki 1 {count}
-
2022-01-29_Stanowisko_KLRwP_Molnupirawir
229.73 KB