STANOWISKO PREZYDIUM ZG KLRwP W/S WYKONYWANIA TESTÓW ANTYGENOWYCH W PODMIOTACH LECZNICZYCH PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ

W związku z doniesieniami medialnymi o planach wprowadzenia nowych rozwiązań w zakresie walki z pandemią COVID-19, polegających na wykonywaniu testów antygenowych w placówkach POZ, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce stoi na stanowisku, że w wielu z nich brak jest warunków dla bezpiecznej realizacji tej procedury. 

Większość praktyk lekarzy rodzinnych, a także liczne inne podmioty POZ działają w niewielkich lokalach, w których nie można wydzielić strefy do pobierania wymazów u pacjentów podejrzanych o infekcję SARS-CoV-2. Skuteczne odizolowanie takiej strefy od reszty pomieszczeń, w których udzielana jest pomoc innym pacjentom, jest bardzo istotne. Wiele podmiotów to małe struktury, w których jeden lekarz i jedna pielęgniarka zajmują się wszystkimi problemami swoich pacjentów i nie ma rezerw kadrowych, pozwalających na oddelegowanie personelu do obsługi wykonywania testów. 

Narażenie personelu placówek na kontakt z wysoce zakaźnym materiałem (w trakcie wykonywania testu powstają aerozole w wyniku kaszlu, kichania, ew. wymiociny) może spowodować niekontrolowane rozprzestrzenianie się choroby i masowe zarażenia wśród pacjentów, a także personelu. Skutkiem będzie ograniczenie dostępności do strategicznie ważnego, szczególnie w okresie pandemii, poziomu opieki zdrowotnej. Należy pamiętać, że często to jedyny dostępny poziom opieki zdrowotnej, z którego pomocy podopieczni mają odwagę i mogą korzystać.

Apelujemy o zmianę w trybie pilnym lokalizacji wykonywania antygenowych testów diagnostycznych w kierunku infekcji SARS-CoV2. Dobrze przygotowanymi miejscami dla takich działań są punkty drive–thru i inne dedykowane stanowiska wymazowe, których liczbę należy zwiększać.

Wykonywanie antygenowych testów diagnostycznych w kierunku infekcji SARS-CoV-2 w placówkach POZ należy uznać za skrajnie nierozważne.

        

Z poważaniem,
  
Dr hab. med. Tomasz Tomasik, prof. UJ
Prezes KLRwP