STANOWISKO KLRwP W/S STANOWISKA RADY DS. COVID-19 W SPRAWIE ZMIAN W POZ Z DNIA 22.06.2022 R.
- 07 July 2022
- Positions
Rada ds. Covid-19 w stanowisku z dnia 22.06.2022 r. przedstawiła uwagi i zaproponowała zmiany w organizacji, mające na celu poprawę funkcjonowania POZ.
Zarząd Główny Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce z zainteresowaniem zapoznał się z propozycjami Rady ds. Covid-19 zawartymi w opracowaniu, przedstawiającym cztery filary poprawy funkcjonowania Podstawowej Opieki Medycznej. Wśród członków ZG KLRwP lektura dokumentu wywołała duże zaskoczenie, bardzo trudno bowiem znaleźć w literaturze dotyczącej organizacji opieki zdrowotnej i ekonomii zdrowia i opieki zdrowotnej uzasadnienie merytoryczne dla proponowanych zmian.
Proponowane zmiany w finansowaniu przekreślają możliwość racjonalnego i elastycznego zarządzania funduszami oraz organizowania pracy POZ, a tym samym dostarczania usług zgodnie ze strukturą demograficzną, lokalnymi uwarunkowaniami i potrzebami populacji objętej opieką.
Zarząd pragnie zauważyć, że od wielu lat zgłaszane są trudności w wymianie informacji pomiędzy specjalistami medycyny rodzinnej, a lekarzami ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i szpitali. Popieramy w tym zakresie działania dążące do poprawy komunikacji i partnerskiej współpracy pomiędzy lekarzami dla dobra pacjentów. Postulowane przez radę ds. COVID-19 zmiany nie rozwiązują problemu. Trzeba mieć na uwadze, że propozycja przeniesienia koordynacji opieki do poziomu lecznictwa szpitalnego jest ważnym przyczynkiem do uprzedmiotowienia podopiecznego.
Sugerowana reforma organizacji Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej nie zlikwiduje istniejących problemów w SOR-ach i IP. Zarząd KLRwP przypomina, że lekarze rodzinni od lat z poświęceniem i ponad siły zapewniają opiekę swoim pacjentom, a POZ to jedyny łatwo dostępny poziom opieki w polskiej ochronie zdrowia. Próba precyzyjnego opisania uzasadnienia dla teleporady to propozycja kolejnych ingerencji w autonomię pacjenta i lekarza w wyborze formy konsultacji. Zarząd KLRwP stoi na stanowisku, że wybór formy porady powinien należeć do pacjenta oraz lekarza kierującego się wiedzą medyczną i troską o zdrowie chorego.
Autorzy dokumentu nie dostrzegają istnienia w Polsce od 30 lat specjalizacji medycyny rodzinnej, tym samym w swoim rozumowaniu nie uwzględniają roli i zadań medycyny rodzinnej. Taka perspektywa przesądza o wartości przedstawionych propozycji i jest wyrazem braku zainteresowania rzeczywistymi problemami podstawowej opieki zdrowotnej.
Brak wskazania w omawianym stanowisku Rady mechanizmu w jakim propozycje miałyby przyczynić się do przeciwdziałania i zwalczania skutków pandemii COVID-19. Rozumiemy zatem, że stanowisko jest wyłącznie głosem Autorów w dyskusji dot. systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Równocześnie Zarząd KLRwP zachęca wszystkich Członków Rady do pogłębienia swojej wiedzy w zakresie POZ oraz do uczestniczenia w pracach towarzystw naukowych skupiających lekarzy rodzinnych w Polsce.
W imieniu Zarządu Głównego,
dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk
Prezes KLRwP
Attachments 1 content.numberOfFiles
-
2022-07-07_Stanowisko_KLRwP_zmiany_POZ
321.21 KB