STANOWISKO KLRwP W/S PROJEKTU Z DNIA 10.01.2022 ROZPORZĄDZENIA MZ ZMIENIAJĄCEGO ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE OGÓLNYCH WARUNKÓW UMÓW O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ

Przedstawiony projekt poprzez dodanie w § 42 ust. 5 w istotny sposób zmienia relacje pomiędzy stronami umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zapis ten pozwala na jednostronną zmianę warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz bardzo ograniczoną możliwość zgłaszania sprzeciwu wobec narzuconej zmiany ze strony Świadczeniodawcy. 

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że jego zapisy są zgodne z § 3 ust. 1 OWU. Należy podkreślić, że Świadczeniodawca decydując się na podpisanie umowy z NFZ ocenia możliwość jej realizacji, rentowność zobowiązania oraz ryzyko działalności na dzień podpisania umowy. 

Wprowadzanie zmian w szczegółowych warunkach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w trakcie jej trwania może istotnie wpływać na funkcjonowanie podmiotów leczniczych, a w przypadku istotnych zmian dotyczących zakresu kontraktowanych świadczeń, czy ich wyceny uniemożliwić ich realizację w czasie dalszego trwania umowy. 

Wprowadzanie zmian w umowie oraz ich obowiązywanie od chwili ogłoszenia może uniemożliwić ich realizację, przy braku realnej możliwości sprzeciwu wobec nowych zapisów. 

W naszej ocenie zapisy opiniowanego projektu wprowadzają nieakceptowalną asymetrię pomiędzy stronami umowy i w praktyce będą prowadziły do dyktatu Narodowego Funduszu Zdrowia w relacjach ze Świadczeniodawcami. 
Wprowadzenie tego zapisu powoduje istotne zwiększenie ryzyka prowadzenia działalności leczniczej w oparciu o kontrakt z NFZ. Dla części Świadczeniodawców może się ono okazać nieakceptowalne, co w konsekwencji doprowadzi do ograniczenia dostępności do świadczeń dla pacjentów. 

Dotychczasowe zapisy prawne dawały możliwość negocjowania warunków szczegółowych przez organizacje zrzeszające świadczeniodawców. Pomimo rodzących się w ich efekcie napięć na linii świadczeniodawcy - NFZ, ostatecznie zawsze prowadziły do konstruktywnych rozwiązań, które gwarantowały ciągłość udzielania świadczeń w oparciu o realne możliwości obu stron umowy.

Wnioskujemy zatem o wykreślenie w całości §42 ust. 5 w obecnej formie.
 
Agnieszka Jankowska-Zduńczyk
prezes KLRwP

Dominik Lewandowski 
wiceprezes KLRwP