STANOWISKO KLRwP W/S OGŁOSZENIA PREZESA NFZ Z DNIA 4.12.2020

W związku z ogłoszeniem Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącym rozpoczęcia naboru do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, Kolegium Lekarzy Rodzinnych podkreśla, że sprawne, bezpieczne i przeprowadzone w możliwie krótkim czasie uodpornienie polskiej populacji jest najważniejszym elementem walki z trwająca od początku tego roku pandemią COVID-19. 

Rozpoczęcie przygotowań w tym zakresie jest jak najbardziej uzasadnione. Niestety musimy zwrócić uwagę, że założenia do programu oraz sama treść ogłoszenia nie była konsultowana ze środowiskiem lekarzy rodzinnych.   
Podkreślamy, że wszyscy specjaliści medycyny rodzinnej posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe oraz doświadczenie w realizacji szczepień pacjentów w każdym wieku.  Dotychczasowo wykazali oni także wysoką skuteczność działań w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych z wykorzystaniem szczepień.

Z uwagi na brak możliwości wcześniejszego wyrażenia opinii, proponujemy zmiany w przedstawionym obecnie ogłoszeniu lub przygotowanie kolejnego. Zmiany powinny obejmować zagadnienia dotyczące zgłoszenia udziału, wymogów organizacyjnych i finansowania realizowanych działań. 

Wskazane jest przedłużenie, o co najmniej 2 tygodnie, terminu deklarowania, iż podmiot dysponuje lub będzie dysponował potencjałem osobowym i lokalowym. Przedłużeniu powinien ulec także termin faktycznego dysponowania w.w. potencjałem, co najmniej do dnia 15 stycznia 2021r., a najlepiej do końca tego miesiąca. Większość praktyk musi ocenić możliwości dostosowania do wymogów, przeprowadzić odpowiednie analizy kosztów, pozyskać dodatkowych pracowników. 

Wskazane jest także złagodzenie wymagań organizacyjnych prowadzenia szczepień. Obecnie ustalone są one na poziomie co najmniej 180 szczepień tygodniowo i ich realizacji przez co najmniej 5 dni w tygodniu. Należy zrezygnować także z obowiązku posiadania zespołu wyjazdowego (mobilnego punktu szczepień) i organizacji transporty z miejsca zamieszkania. Ten zakres działalności powinien być kontraktowany oddzielnie od szczepień stacjonarnych.  

Zadania związane z realizacją szczepień przeciw COVID-19 wymagają szczególnej organizacji pracy, dodatkowych zasobów lokalowych i kadrowych. W związku z powyższym powinny być finansowane poza budżetem przeznaczonym na podstawowa opiekę zdrowotną, w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.  Postulujemy zwiększenie wynagrodzenia o co najmniej 15 %, gdyż zaproponowane obecnie stawki (np. 61,24 zł- w punkcie szczepień bez transportu) mogą nie być wystraczające, zwłaszcza w sytuacji konieczności odpowiedniego zabezpieczenia pacjentów i personelu przed infekcją SARS-CoV-2.  

 Należy przedstawić jasne zasady dystrybucji szczepionek. Powinna być ona zapewniona przez podmiot organizujący program szczepień. Należy uwzględniać warunki przechowywania produktów w praktyk lekarzy rodzinnych, posiadających sprzęt zapewniający temp. w zakresie 2-8 st C.

Zwracamy również uwagę mały podmiotom POZ, działającym jako niewielkie praktyk, iż wymogi organizacyjne stawiane w Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 mogą przekraczać ich możliwości. Dotyczy to na przykład uwzględniania separacji osób  szczepionych, wyodrębnienia lokalu i ciągów komunikacyjnych, częstego wietrzenia pomieszczeń lub rozdzielenia harmonogramów przyjęć. Pochopne podjęcie decyzji zgłoszenia może doprowadzić do ograniczenia możliwości udzielania świadczeń znajdujących się pod opieką danego podmiotu. 

Poddajemy także pod rozwagę możliwość realizowania szczepień przeciw COVID-19 w niewielkich praktykach realizujących świadczenia w zakresie POZ, ale tylko dla pacjentów zadeklarowanych do tych praktyk i pozostających pod ich opieką. Rozwiązanie to powinno być wdrażane na zasadzie dobrowolnych zgłoszeń podmiotów i nie zawierać szczególnych wymogów dotyczących liczby wykonanych szczepień. Włączenie takich praktyk do programu  nie będzie wypływało niekorzystnie na sprawowanie codziennej opieki nad pacjentami.  

Kolegium lekarzy Rodzinnych w Polsce deklaruje chęć współpracy ze wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w zwalczanie szerzącej się pandemii.