STANOWISKO KLRwP DOTYCZĄCE NOWYCH ZALECEŃ KONSULTANTA KRAJOWEGO W DZIEDZINIE CHORÓB ZAKAŹNYCH I PREZESA POLSKIEGO TOWARZYSTWA EPIDEMIOLOGÓW I LEKARZY CHORÓB ZAKAŹNYCH Z DNIA 15-03-2020
- 18 March 2020
- Positions
Zaprezentowany w Zaleceniach Algorytm postępowania z osobami z podejrzeniem covid-19 nie uwzględnia realiów pracy w podstawowej opiece zdrowotnej w Polsce i nie jest obecnie możliwy do wprowadzenia w poradniach POZ. Algorytm stwarza ryzyko rozprzestrzenienia zakażenia w placówkach POZ i wyłączenie tej bardzo ważnej części ochrony zdrowia z opieki nad pacjentami.
Poradnie POZ nie posiadają możliwości testowania ani leczenia pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem, więc kierowanie pacjentów do tych placówek jest niecelowe i z punktu widzenia zdrowia publicznego bezzasadne. Poradnie POZ nie posiadają środków ochrony zabezpieczających personel i innych pacjentów przed zakażeniem.
W opinii KLRwP:
- Rola POZ w aspekcie opieki nad osobami z możliwością zakażenia koronawirusem powinna polegać przede wszystkim na konsultowaniu pacjentów z wykorzystaniem narzędzi teleinformatycznych.
- Pacjenci bezobjawowi powinni otrzymywać z poradni POZ informacje wg przygotowanego algorytmu i pozostawać w kwarantannie/samoizolacji.
- Pacjenci objawowi powinni być kierowani do wyznaczonych miejsc, gdzie jest możliwość oceny klinicznej w zabezpieczeniu i testowania w kierunku zakażenia koronawirusem.
- Alternatywnie pacjenci skapobjawowi powinni również otrzymać zalecenie pozostania w domu (kwarantanna/samoizolacja) z zaleceniem zgłoszenia się do wyznaczonych punktów w przypadku pogorszenia.
Proponowane powyżej rozwiązania są zgodne z rekomendacjami w innych krajach – m.in. w Wielkiej Brytanii i USA.
Z poważaniem,
dr hab. n. med. Tomasz Tomasik, prof. UJ
Prezes KLRwP