LIST DO MZ W/S UZUPEŁNIENIA BRAKU ŚRODKÓW OCHRONY INDYWIDUALNEJ W POZ

Sz. P.
Łukasz Szumowski
Minister Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze,

w związku rosnącą liczbą osób zakażonych SARS-Cov-2 i tym samym stale zwiększającym się ryzykiem infekcji osób pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) zwracamy się z prośbą o pilne umożliwienie uzupełnienia braków w zaopatrzeniu w atestowane i zgodne z aktualnymi rekomendacjami środki ochrony indywidualnej. 

Obecnie w POZ brakuje w szczególności:

  1. kompletnych, jednorazowych kombinezonów ochronnych (optymalnie jednoczęściowy ze zintegrowanym kapturem zakrywającym głowę i ochraniaczami na stopy),
  2. jednorazowych kompletów chirurgicznych,
  3. fartuchów chirurgicznych w tym z wodoodpornym wzmocnieniem,
  4. certyfikowanych, jednorazowych masek zakrywające drogi oddechowe z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2 (optymalnie N97/FFP3),
  5. masek pełnotwarzowych, jednorazowych lub z możliwością poddania procedurze dekontaminacyjnej,
  6. gogli ochronnych,
  7. jednorazowych rękawic chirurgicznych,
  8. środki do mycia i dezynfekcji rąk i powierzchni.

W okresie przed epidemią podmioty podstawowej opieki zdrowotnej zabezpieczały się na bieżąco w podstawowe środki, zgodnie z obowiązującymi przepisami i umowami z NFZ. Obecne problemy związane z brakiem w zaopatrzeniu są powszechnie znane. 

Dodatkowo, mimo podjętych działań w zakresie praktyk spekulacyjnych, ceny oferowanego asortymentu niektórych, dostępnych środków ochrony indywidualnej wielokrotnie przekraczają ich rzeczywistą wartość. Uniemożliwia to małym praktykom lekarzy rodzinnych ich zakup i tym samym naraża pracowników POZ na znaczące ryzyko zdrowotne. 

Z zadowoleniem przyjmujemy podawane przez media informacje o centralnym, koordynowanym przez Ministerstwo Zdrowia przekazywaniu środków ochrony osobistej do placówek medycznych. Wnioskujemy, aby w tym procesie nie pomijać POZ. Pomoc w dostarczeniu środków ochronnych pozwoli uniknąć ryzyka zdrowotnego u osób wykonujących świadczenia zdrowotne na podstawie umowy z NFZ. Bez odpowiedniego zabezpieczenia pracodawcy nie mogą dopuścić zatrudnianych osób do pracy na danym stanowisku, a pracownicy mogą odmówić świadczenia pracy w sytuacji braku odpowiedniego zabezpieczenia.

Z poważaniem,
dr hab. n. med. Tomasz Tomasik, prof. UJ
Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce

Attachments 1 content.numberOfFiles
  • 2020-03-29_List_MZ_srodki_ochrony_osobistej
    111.71 KB